Dlaczego warto kupić używany samochód elektryczny

Obecnie samochody z silnikami elektrycznymi są dość drogie, ich możliwości spowalniają podróż z Sofii nad morze, a na domiar złego nasz kraj ma słabo rozwiniętą sieć stacji ładowania.

Ponadto nie wszystkie marki mają przedstawicieli w Bułgarii, co utrudnia obsługę.

Jednak pojazdy elektryczne mają również wiele zalet, a zakup używanego samochodu może być lepszym pomysłem, niż mogłoby się wydawać.

Oto korzyści z zakupu używanego samochodu elektrycznego:

1. Cena

Wszystkie samochody, niezależnie od ich układu napędowego, po powrocie na rynek stają się tańsze. Jeśli chodzi o samochody elektryczne, cena używanego Nissana Leaf jest 3 razy niższa niż cena, którą trzeba by zapłacić, kupując nowy samochód. Wyjątkiem od reguły szybkich i masowych obniżek cen są Tesla Model S i Tesla Model X, które nadal „trzymają” cenę.

2. Tanie paliwo

Ładowanie pojazdów elektrycznych jest znacznie tańsze niż benzyna czy olej napędowy. W rzeczywistości, jeśli mieszkasz w Sofii i jeździsz codziennie do pracy, dzięki samochodowi elektrycznemu możesz zaoszczędzić ponad 1000 lewów co 25 000 kilometrów.

3. Tania usługa

Właściciele pojazdów elektrycznych mogą zapomnieć o wymianie oleju, filtrów powietrza, zakupie płynu niezamarzającego, świec zapłonowych, sprzęgieł i pasków. W samochodach elektrycznych brakuje wielu części mechanicznych standardowych samochodów — na przykład nie mają tłumika ani garnka.

Niestety, w tym momencie zakup używanego samochodu elektrycznego jest poważnym minusem.

Dużą wadą jest to, że starsze pojazdy elektryczne mają krótki zasięg. Średnio mogą przejechać 160 km bez ładowania. W większości przypadków samochody nie mają też technologii szybkiego ładowania. Problemem może być również stan baterii. Większość producentów daje im gwarancję 100 000 km, a zrobienie 150 000 km nie jest trudne. W najnowszych modelach akumulatory wystarczają na 250 000 km, a nawet 300 000 km. Z biegiem czasu i wraz ze wzrostem przebiegu akumulatory będą się coraz bardziej zużywać, co negatywnie wpłynie na maksymalny zasięg pojazdu elektrycznego. Zestaw nowych baterii kosztuje ponad 20 000 lewów.

Jednak w każdym razie plusów jest więcej, a zakup używanego samochodu elektrycznego będzie w najbliższych latach coraz bardziej atrakcyjny dla Bułgarów. Debiut niedrogich Opli Ampera-e i Tesli Model 3 pod koniec dekady wpłynie na rynek samochodów używanych na początku lat 20. XX wieku.

Jest bardzo prawdopodobne, że po 2025 roku coraz więcej pojazdów elektrycznych będziemy spotykać na przydomowych portalach sprzedaży starych. Do tego czasu jednak pojazdy elektryczne pozostaną tam egzotyką.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь