Ринок цінних документів, дотримуючись грамотного інвестування і правильної тактики дії, дозволяє отримувати хороший дохід навіть в кризових ситуаціях.
Однією з таких можливостей є торгівля фінансовими деривативами. Але що таке дериватив?
Поняття
Дериватив це фінансовий інструмент, що забезпечує можливістю продавати базові активи за ціною, яка діятиме надалі. Дотримуючись законодавчих актів, дериватив виступає в якості контракту, що дозволяє обом сторонам угоди отримати право здійснювати різні дії, пов’язані з класичними активами, дотримуючись заздалегідь визначених умов.
Роль фінансових деривативів виконують пропозиції і розрахункові. Під пропозиціями слід розуміти товар, наприклад, нафту, газ, або пшоно, а під розрахунковими – індикативні ціни на поставку активу, наприклад, на поставку ф’ючерсів індексу.
Фінансовий інструмент виступає в якості одного з найефективніших інструментів біржі. Тобто, під деривативом слід розуміти похідну вартість класичного активу, отже, дериватив не є його копією. Придбання деривативу може здійснюватися по самим різним цілям.
Основними рисами деривативів прийнято вважати:
- Зміна ціни класичного активу, змінюючи ціну похідного інструменту.
- Невелика кількість коштів, яких буде достатньо для закупівлі деривативу.
- Угоди, що зачіпають процес розрахунку, проводяться в подальшому.
- Дериватив ґрунтується на класичному активі.
- Дериватив спрямований на отримання доходу.
- Більшість угод супроводжується податковими виплатами.
Класифікація
Деривативи бувають звичайні і екзотичними. Найпоширенішими прийнято вважати ф’ючерси, свопи, параметри і форвардні контракти.
Що стосується екзотичних деривативів, під ними слід розуміти опціони, свопи і форвардні контракти, які відрізняються від стандартних, або об’єднують в собі кілька ознак.
Однак такий розподіл умовний, оскільки нерідко певний тип деривативів стає настільки затребуваним, що припиняє бути екзотичним і впроваджується в ужиток. Як правило, розмежування деривативів, дотримуючись їх екзотики або класики, здійснюється, відштовхуючись від частоти їх застосування.
Деривативи бувають декількох типів, враховуючи і механізм дії похідної — лінійні і нелінійні. При цьому, лінійні мають залежність між результатами фінансових показників і зміною цінника, а нелінійний не залежать від таких аспектів.